Warka niczym Ciechocinek

Tężnia w Nowym Mieście nad Pilicą Tężnia w Nowym Mieście nad Pilicą

Mieszkańcy Warki za kilka miesięcy poczują się jak w Ciechocinku. Miasto wybuduje tężnię solankową.

Warka będzie kolejnym miastem na mapie powiatu grójeckiego, w którym będzie funkcjonowała tężnia solankowa. Obiekt do końca czerwca przyszłego roku stanie w sąsiedztwie osiedla Książąt Mazowieckich. To jedna z inwestycji w ramach dużego zadania, jakim jest zagospodarowanie brzegów Pilicy dla rozwoju aktywności mieszkańców gminy Warka, na które samorząd pozyskał dotację z budżetu województwa mazowieckiego w wysokości 1,5 mln złotych. W ramach projektu samorząd wykona ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż rzeki Pilicy, w jej sąsiedztwie plac zabaw, a także wspomnianą tężnię solankową.
– Z pomysłem budowy tężni solankowej nosiliśmy się już od dłuższego czasu – mówi Dariusz Gizka, burmistrz Warki. – Zlokalizowanie jej w sąsiedztwie osiedla Książąt Mazowieckich, sprawi, że będzie ona łatwo dostępna dla mieszkańców miasta.
Samorząd w dniu wczorajszym zapoznał się z ofertami nadesłanymi w ramach ogłoszonego przetargu. Wykonawcy mają zaprojektować i wybudować tężnię wraz z elementami małej architektury oraz instalacjami. Z końcem lutego mamy poznać projekt wareckiej tężni. Zaplanowano, że będzie ona obiektem na podstawie okręgu o średnicy 3 metrów. W solankę będą ją zaopatrywać zbiorniki, które wypełni gotowa ciecz dostarczana 2-3 razy w roku specjalistycznym sprzętem.
Pierwszy taki obiekt na terenie powiatu grójeckiego powstał w Nowym Mieście nad Pilicą dwa lata temu. Tężnia stała się hitem wśród mieszkańców miasta jak i okolicznych miejscowości. Nieco większy obiekt, bo o średnicy 9 metrów, jest także centrum spotkań z kulturą w czasie pandemii koronawirusa.
Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu. Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach.
Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym na spacerach nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja