Fruit Logistica to wiodące targi branży owocowo-warzywnej!

Fruit Logistica to wiodące targi  branży owocowo-warzywnej!

Fruit Logistica to największa impreza targowo-wystawiennicza na świecie w branży owocowo-warzywnej, organizowana nieprzerwanie od 1993 roku.

Swoją ofertę miały możliwość zaprezentowania na nich firmy specjalizujące się w sektorze owocowo- warzywnym, budowaniu łańcuchów dostaw artykułów żywnościowych: producenci owoców i warzyw, detaliści, hurtownicy, producenci opakowań, operatorzy logistyczni oraz firmy transportowe zajmujące się przewozem produktów spożywczych. W tym roku nie zabrakło także wystawców, którzy oferują rozwiązania do śledzenia transportu i pochodzenia żywności.
Nie mogło na tych targach zabraknąć także polskiej oferty, z uwagi na fakt, iż nasz kraj jest największym producentem jabłek w Europie i trzecim-czwartym na świecie. Jest również liczącym się eksporterem, który w latach świetności wysyłał na rynki zewnętrzne, głównie do Rosji ponad 1 mln ton jabłek rocznie. Jednak udział w targach nie byłby możliwy bez udziału grup producenckich i firm handlowych.
Tegoroczna edycja targów Fruit Logistica odbyła się w dniach 5-7 lutego br. w centrum targowo wystawienniczym Messedamm w Berlinie, gdzie kilkanaście podmiotów z województwa mazowieckiego i lubelskiego zaprezentowało swoją ofertę handlową. To niepowtarzalna okazja do spotkania się z kontrahentami, z którymi się dotychczas współpracowało, jak również do pozyskania nowych kontaktów, bowiem wśród zwiedzających i wystawców są firmy z całego świata.
Organizatorem Polskiego Narodowego Stoiska już po raz 12–ty był Związek Sadowników RP, którego celem jest zaprezentowanie polskiego potencjału produkcyjnego i handlowego. Jabłka to nasz produkt narodowy, na markę którego pracowaliśmy przez lata, dlatego teraz nie możemy tego zmarnować. Podobnie jest z innymi owocami.
5 lutego br. odbyło się uroczyste otwarcie i symboliczne przecięcie wstęgi z udziałem: Mirosława Maliszewskiego, prezesa Związku Sadowników RP, Rafała Rajkowskiego, wicemarszałka Województwa Mazowieckiego, Janiny Ewy Orzełowskiej członka Zarządu Województwa Mazowieckiego, Leszka Przybytniaka, radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Radosława Rybickiego, dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, oraz Janusza Kawęczyńskiego, koordynatora ds. organizacji targów.
Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski, powitał wszystkich uczestników wydarzenia – przede wszystkim wystawców, bez których ta inicjatywa byłaby bezprzedmiotowa. Podczas swojego wystąpienia podkreślał, iż: „Polska to od wielu lat największy producent owoców w Europie i jeden z największych na świecie. Jesteśmy obecnie w takiej sytuacji, w której jedyną szansą na racjonalne zagospodarowanie takiej produkcji jest eksport na rynki zewnętrzne.  Dlatego w naszym odczuciu oprócz działań podejmowanych na szczeblu krajowym, ważny jest udział w targach międzynarodowych takich jak Fruit Logistica w Berlinie, Food Africa w Kairze, Fruit Attraction w Madrycie, czy Djazagro w Algierze. Berlińska impreza to nie tylko możliwość przestawienia własnej oferty, ale także szansa na podejrzenie tego, co robi konkurencja. To bardzo ważne, aby nie zostawać w tyle za nimi. W tym roku była bardzo bogata oferta nowych odmian jabłek, w tym klubowych, nowych opakowań i technologii logistycznych. Nieco mniejsza niż w poprzednich latach była z kolei oferta chińska. Pojawiło się natomiast sporo wystawców z Ukrainy i - chyba po raz pierwszy- z Rosji Musimy walczyć o to, aby utrzymać pozycję lidera w eksporcie i uzyskiwać z tytułu handlu godziwe pieniądze.
Prezes Mirosław Maliszewski szczególne podziękowania skierował do Urzędów Marszałkowskich Mazowieckiego i Lubelskiego, oraz do Funduszu Promocji Owoców i Warzyw za wsparcie finansowe, bez którego organizacja targów byłaby niemożliwa. Zwłaszcza w dobie obecnego kryzysu w sadownictwie, w którym grupy producenckie mają duże problemy finansowe.
W przededniu targów organizatorzy zorganizowali pokazy innowacji pod hasłem „Fruitnet World of Fresh Ideas”. W ramach specjalnych eventów został zaprezentowany nowy raport nt. trendów pt. „Fruit Logistica 2020”, którego tematyka koncentrowała się wokół wszystkich aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem w branży owocowo-warzywnej, w tym z wykorzystaniem materiałów organicznych do produkcji opakowań do żywności. Organizatorzy zauważyli znacząco większy udział firm z Europy Południowej i krajów śródziemnomorskich. W tyk roku największą ofertę zaprezentowały Włochy. Krajem partnerskim tegorocznej edycji wystawy był Ekwador.
W tym roku w targach wzięło udział 3 300 (3 200 w 2019 r.) wystawców i jest to rekordowa liczba, z czego 85 % to wystawcy z zagranicy, przy 72 000 zwiedzających. To niekwestionowany sukces targów. Te liczby zwiedzających przełożyły się również na odwiedzających Polskie Narodowe Stoisko, które cieszyło się ogromną popularnością.
Agnieszka Dywan

Agnieszka DywanPowrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja