Ukraińska specjalność

Półmaraton ukończyło 335 osób. Fot.: Szymon Woźniak Półmaraton ukończyło 335 osób. Fot.: Szymon Woźniak

6. Tarczyn Półmaraton już za nami. Wśród mężczyzn zwyciężył Ukrainiec Andriej Starzyński. W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Agnieszka Matysek.

Reprezentujący klub Chemik Elektrownia Puławy Andriej Starzyński trasę 21 kilometrów i 97 metrów pokonał w czasie 1:14:45. Drugi finiszował Litwin Sergii Krovlaidis (1:16:03), a podium uzupełnił Piotr Mierzejewski z Yulo Run Team Siedlce (1:17:31).  Czwarty był prowadzący po 10 kilometrach Jędrzej Josypenko. Z gospodarzy, czyli mieszkańców gminy Tarczyn, najlepszy okazał się Marek Turczyn, który zajął wysokie 24. miejsce.

26-letni Starzyński ma już na swoim koncie kilka biegowych sukcesów. Dwa lata temu zajął drugie miejsce w Biegu Sapiehów, a rok temu zwyciężył w zawodach o Białą Wstęgę Wisły w Puławach. Brał też udział w 10-kilometrowym biegu rozgrywanym w ramach tegorocznego Open Warsaw Marathon. Osiągnął tam wysoką 17. lokatę.

Co ciekawe, w dotychczasowych sześciu edycjach tarczyńskiego półmaratonu w kategorii mężczyzn aż czterokrotnie triumfowali biegacze z Ukrainy. Przed Starzyńskim zwyciężali tu Siergiej Okseniuk (2011 i 2013) oraz Mykhaylo Iveruk (2015).
Wśród kobiet trasę półmaratonu najszybciej pokonała Agnieszka Matysek z klubu LKB Rudnik. Na mecie osiągnęła czas 1:35:05. Matysek o ponad cztery i pół minuty wyprzedziła drugą Karolinę Kundys (1:39:38). Trzecia była Nina Graboś z czasem 1:39:48. 14. lokatę w biegu kobiet zajęła tarczynianka Magdalena Piekarowicz.

6. Tarczyn Półmaraton oraz towarzyszący mu Bieg Rodzinny były częścią Tarczyńskiego Owocobrania. Oprócz atrakcji sportowych uczestnicy święta mogli podziwiać m. in. efekty prac uczestników konkursu na najsmaczniejszą szarlotkę czy zapoznać się z twórczością Tarczyńskiej Grupy Plastyków „KreoArt”. Imponująca była zwłaszcza piramida z jabłek, na której widniał napis „Mój Tarczyn”. Owocobranie swoimi koncertami uświetnił także Chór Miasta Tarczyna oraz zespół ludowy Skalnik.